Jak wybrać biuro rachunkowe w Zielonej Górze


Rachunkowość to prowadzenie ewidencji dla celów podatkowych, np. podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz archiwizacja dokumentów finansowych. Dokumenty muszą być przechowywane do chwili przedawnienia się zobowiązań wobec Skarbu Państwa (kolejnych pięć lat podatkowych).
Usługi biur rachunkowych często wykraczają poza obszar tradycyjnie pojmowanej obsług rachunkowej.

Oferta biur rachunkowych coraz częściej obejmuje:

– doradztwo (zakładanie spółek, doradztwo przy wyborze formy opodatkowania).

– reprezentowanie Klientów w postępowaniach,

– opiniowanie umów,

– usługi kadrowo-płacowe,

 

Wybierając biuro rachunkowe powinniśmy upewnić się czy wybrana firma zapewnia powyższe usługi. Ważne jest również, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam jedynie na usługach tradycyjnie pojmowanej rachunkowości, czy też chcemy aby biuro rachunkowe reprezentowało nas również w kontaktach z urzędami i zajmowało się optymalizacją kosztów prowadzenia firmy.

Zawarta umowa z biurem rachunkowym nie ogranicza odpowiedzialności podatnika za ewentualne nieścisłości, które wykryje fiskus. Nadal to on odpowiada za konsekwencje, które wiążą się np. z błędnymi zapisami w Książce Przychodów i Rozchodów.

Na co zwracać uwagę wybierając biuro rachunkowe w Zielonej Górze

Konkurencja na rynku usług rachunkowych w Zielonej Górze wymusiła spadek cen obsługi rachunkowej. Warto jednak mieć na uwadze to, że oferowana obsługa księgowa za 1 zł miesięcznie niesie za sobą ryzyko poważnych problemów związanych z niską jakością oferowanych usług.

Dokonując wyboru biura rachunkowego powinniśmy wziąć po uwagę:

– dostęp do dokumentów księgowych – może się zdarzyć, że Klient potrzebuje dokumentu złożonego wcześniej do biura. Obecnie biura rachunkowe skanują dokumenty i mogą wysłać je przedsiębiorcom drogą elektroniczną. Powinno się zwrócić uwagę na to w jakich godzinach można kontaktować się w sprawach księgowych,

– formy komunikacji – wykorzystanie nowoczesnych metod komunikacji oszczędza czas przedsiębiorcy, i obniża koszty związane z dojazdem.

Po dokonaniu wyboru biura rachunkowego należy zawiadomić urzędy o tym gdzie przechowywana jest nasza dokumentacja. Te dane muszą znaleźć się na składanym wniosku CEIDG-1, w którym należy podać dane podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową oraz adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy. Przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie do 7 dni od daty nastąpienia zmiany.

I na koniec – wybierając biuro rachunkowe sprawdź, czy podchodzi indywidualnie do swoich Klientów. Unikaj masowych biur, gdzie Twoje przedsiębiorstwo będzie po prostu „jednym z wielu”. Dzięki temu będziesz miał większą kontrolę nad tym, kto zajmuje się Twoimi rozliczeniami.
My oczywiście serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego Biura Rachunkowego