Uwaga! Dzisiaj mija termin rejestracji do tzw. Małego Zusu


Dzisiaj mija termin, w którym przedsiębiorcy mogą zadeklarować płacenie obniżonej składki ZUS zależnej od przychodu. Kto nie zdecyduje się na skorzystanie z obniżonego ZUS-u, jeśli spełni warunki będzie mógł z niego dopiero za rok.

Przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z Małego ZUS muszą wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia i zgłosić z nowymi kodami, zaczynającymi się od 0590 lub 0592.

Kto może skorzystać z małego zusu

Z tzw. małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 mogą skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych oraz osiągnęły roczne przychody w ubiegłym roku, które nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 63 tys. zł.

Ile można zaoszczędzić?

Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli opłacać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów. Można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Zmiana nie dotyczą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ona pozostaje taka sama i jest opłacana w pełnej wysokości.

Jak długo można korzystać z małego zusu?

Możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne będzie możliwa maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Kto nie może skorzystać?

Nie można skorzystać z małego ZUS, jeśli w poprzednim roku:

– prowadziło się działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, tj. podlegało się pod ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni:

– rozliczało się z fiskusem w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystało ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT

– podlegało ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki osobowej)

– spełniało się warunki do opłacania „preferencyjnych składek”, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia

–  wykonywało się dla byłego bądź obecnego pracodawcy to co robiło się dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym
Według szacunków Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z nowych przepisów powinno skorzystać blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy.

 

W celu umówienia spotkania z naszą Kancelarią Adwokacką lub Biurem Rachunkowym prosimy o telefon:

– 695 668 775 – adwokat Michał Motała

– 888 779 940 – adwokat Katarzyna Nabożna-Motała